top of page

תכנית "תשומת לב" לבתי ספר

התכנית מאושרת ומופיעה במאגר התכניות החיצוניות של משרד החינוך.

 חפשו תכנית מספר 2635 במאגר משרד החינוך 

אנחנו מרחיבים את פעילותנו לקראת שנת הלימודים הבאה ומספר המדריכים מוגבל.

מנהלי בתי-ספר המעוניינים בתכנית – אנא הקדימו וצרו קשר.

 

לפעמים נדרשים מאיתנו אומץ ואמונה, כדי לנסות דברים חדשים, תכניות חדשות. התכנית שמוצעת כאן היא שונה, ייחודית ומהפכנית. היא שונה מכל תכנית שקיימת היום, גם אם לפעמים נראה שהיא מדברת על מושגים מוכרים. הדרך הייחודית בה היא מועברת והכלי המרכזי של המדיטציה, ההתבוננות בתשומת לב, מביאים את התלמידים, בצורה מהירה, לא רק ללמוד אלא לחוות ולהפנים בצורה עמוקה. והתוצאות בשטח, מעידות על כך כמובן.

תקציר התכנית

 

תכנית “תשומת לב” הינה פרויקט ייחודי לבתי ספר (יסודי, חטיבות ותיכונים), שמתנהלת במשך שש השנים האחרונות. בהמשך, ישנו תיאור רחב ומקיף של הפרויקט, אולם בחרנו להביא כאן כתקציר את דבריו העיקריים. כשמה של התכנית, כך היא באה לשים לב אל הילדים וצרכיהם ולפתח אצל הילדים את תשומת הלב שלהם לעצמם ולסביבה ובעצם לפעול בכל רגע בתשומת לב מלאה.

 

התכנית הוקמה מתוך שליחות וייעוד ובאה לתת מענה לשלושה תחומים עיקריים, בעולמם של הילדים:

  • בתחום האישי: הקניית כלים להשגת תוצאות בחיים. הקניית כלים משמעותיים לעבודה אישית והתמודדות עם רגשות שליליים כמו כעס, תסכול, פחד, לחץ, מתח, בלבול, קנאה, אכזבה ומבוכה. חיזוק האמונה של הילדים במי שהם. שיפור הבטחון העצמי וההקשבה פנימה. פיתוח יכולת הסתגלות לשינויים. מציאת הכוחות הפנימיים לעמידה באתגרים, והפחתת השימוש בסמים ואלכוהול.

 

  • בתחום הבין - אישי (יחסים, חברה): יחסים בין הילדים במסגרת בית הספר, יחסים בין הילדים למורים ויחסים בתוך המשפחה: הגברת המעורבות החברתית. שיפור התקשורת והסבלנות. פיתוח יכולת ההקשבה. קבלת האחר והשונה. שימת דגש לשימוש בשפה ערכית מתוך כבוד ואהבה לזולת. הבאת תשומת הלב לִבחור ולפעול מתוך ערכים. שימת דגש על לקיחת אחריות אישית על יחסים ועל כל המתרחש בחיינו. העלאת רמת המשמעת בכיתה. הפחתת השימוש באלימות והתנהגות מינית הולמת.

 

  • בתחום הלימודי והחינוכי: פיתוח יכולת הריכוז והמיקוד של התלמידים. מציאת השקט הפנימי ויצירת פניות רגשית שמאפשרים לתלמידים להתמודד עם מבחנים ואתגרים לימודיים נוספים. חיזוק האמונה של התלמיד בעצמו וביכולתיו, שמאפשר לו להתנסות בלי חשש, לדרוש מעצמו ולהגיע לתוצאות יוצאות דופן. העלאת רמת המוטיביציה האישית ללמוד, להתפתח ולהצליח.השיטה, בבסיסה, מוכחת בעולם העסקי, בעולם הספורט ובמסגרות נוספות, ולאחר שהכנסנו בה מספר שינויים והתאמנו אותה לעולם הנוער ולמערכת החינוך, ראינו במהרה תוצאות יוצאות דופן בכל שלושת התחומים שלעיל

מורים והורים לתלמידים שהשתתפו בתכנית, מכנים אותנו “קוסמים”. אנחנו לא קוסמים. אלא, בסך הכל, מאפשרים לתלמידים להיות מי שהם, לראות שהם שלמים, גדולים ונהדרים כפי שהם ולפתח את חופש הבחירה הערכית, שמיטיבה איתם ועם הזולת.

 

התכנית הוכיחה את עצמה, בהצלחה רבה, במהלך השנים האחרונות, בבתי ספר שונים בתל-אביב, חולון, אשדוד, רמלה, באר יעקב, נס ציונה ומועצות מקומיות נוספות. התכנית הביאה לתוצאות מרחיקות לכת: בתחום הלימודי – לשיפור של 20 נקודות ויותר בממוצע הציונים ועלייה משמעותית במספר הניגשים והעוברים את בחינות הבגרות. בתחום האישי – התלמידים דיווחו על עלייה משמעותית באמונה שלהם בעצמם, שיפור במצב הרוח והבטחון האישי. בתחום הבין-אישי – בתי הספר מספרים על הפחתת מקרי אלימות, הגברת המעורבות החברתית ושמירה על הסביבה ועל שיפור היחסים עם המורים ובבית עם ההורים והאחים.

הפילוסופיה שלנו – ‘סַמָאדִהי’ (תשומת לב), מאמצת כלים, טכניקות ולימוד ממספר פילוסופיות קיימות וביניהן: התבוננות שקטה בדרך הזן, תורת ה’יש’, האימון הסאטי והחינוך האנתרופוסופי.

להמשך קריאה אודות התכנית – הקליקו כאן

 

bottom of page